Program o aktorze Zdzisławie Mrożewskim Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
21.11.2022.
We wtorek 25 października 2022 roku mieliśmy okazję gościć w Liceum Ziemi Kujawskiej panią Urszulę Guźlecką wraz z ekipą TVP3 Bydgoszcz, która realizowała program o absolwencie naszej szkoły, wybitnym aktorze Zdzisławie Mrożewskim. Program będzie można obejrzeć 8 listopada 2022 o godzinie 20.00 w TVP3 i na stronie internetowej stacji. Wypowiada się w nim dyrektor szkoły pani Małgorzata Bisaga oraz pan Henryk Wasilewski, absolwent LZK i nauczyciel zaprzyjaźnionego II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika we Włocławku
Zdzisław Mrożewski urodził się 21 maja 1909 roku we Włocławku, zmarł 5 lipca 2002 roku w Warszawie, pochowany został w grobowcu rodzinnym we Włocławku (sektor 21-3-95)

Absolwent Gimnazjum Ziemi Kujawskiej z roku 1927 i  Oddziału Dramatycznego przy Konserwatorium Warszawskim z roku 1932. Przed wojną występował m. in. w Łucku, Warszawie, Wilnie, Poznaniu i Krakowie.
Po wojnie wykładowca  krakowskiej PWST i warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktor teatralny  w Starym Teatrze i Teatrze Słowackiego w Krakowie oraz w Teatrze Polskim, Teatrze Narodowym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, a także w Teatrze Nowym w Łodzi. Znany przede wszystkim jako odtwórca Gabriela Narutowicza w filmie "Śmierć prezydenta", a także z ról w filmach: "Noce i dnie", "Krzyżacy", Stawka większa niż życie", "Faraon", "Polonia Restituta", "Pożegnania", "Sprawa Gorgonowej", "Westerplatte", "Wakacje z duchami".
Wybitny aktor, człowiek niezwykłej kultury scenicznej i osobistej, odwiedzający regularnie Włocławek i swoją szkołę - zachowały się wpisy pamiątkowe z dwóch zjazdów LZK
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
lzk


lzk


lzk

Facebook