II POWIATOWY KONKURS BIOLOGICZNO-CHEMICZNY Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
02.04.2022.
Dnia 1 kwietnia 2022 roku w I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku odbył się  II Powiatowy Konkurs Biologiczno-Chemiczny pt. „W zdrowej diecie…nasza moc!” skierowany dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Do konkursu przystąpiło 44 uczestników z włocławskich szkół, Lubienia Kujawskiego, Lubrańca, Brześcia Kujawskiego, Cyprianki i Lubania. Wydarzenie zostało objęte patronatem  Studenckiego Koła Naukowego Chemików, działającego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którego przedstawiciele : Magdalena Grzegórska, Paweł Nowak (absolwent LZK), Aleksandra Zglejszewska, Aleksander Smolarkiewicz-Wyczachowski (absolwent LZK) byli obecni podczas trwania konkursu. Po jego zakończeniu zaprezentowali niezwykle widowiskowy pokaz chemiczny.

Wykonano różne doświadczenia np. związane właściwościam gazów. Pokazano jak „wybucha” wodór, czy jak zmienia się głos po wdychaniu helu czy heksafluorku siarki.  Uczestnicy pokazu zobaczyli doświadczenie, które potocznie jest nazwane „smokami, ” polegające na spalaniu soli różnych pierwiastków w płomieniu, barwiących go na różne kolory np. miedź na niebieski, bor na zielony czy stront na czerwony.  Eksperyment pt. „Kameleon” ukazywał zmianę barwy roztworu, jaka następuję w skutek zmiany stopnia utlenienia manganu. Nie zabrakło doświadczeń z ciekłym azotem – mogliśmy zaobserwować efekt, jaki powstaje po przez zmieszanie „gorącego” z „zimnym”, kiedy nasza aula wypełniła się pełzającym dymem, jak na koncercie rockowym 😊. Jeden z uczestników konkursu miał nawet okazję zrobić przy pomocy ciekłego azotu ( i potem zjeść)  lody z wykorzystaniem musu owocowego tak, jak to się robi w kuchni molekularnej. 
W czasie sprawdzania prac konkursowych uczestnicy nie tylko brali udział w pokazie chemicznym, ale mieli tez okazję zwiedzić budynek szkoły.Organizatorkami konkursu były p. E wa Bieniek – nauczyciel biologii oraz p. Agnieszka Kamińska – nauczyciel chemii.
Serdecznie dziękujemy uczniom szkół podstawowych za udział w konkursie, a laureatom z całego serca gratulujemy! Dziękujemy również nauczycielom – opiekunom za zaangażowanie, rozwijanie pasji młodych ludzi i obecność w tym dniu w LZK.  To dzięki Wam trafiają do naszej szkoły uczniowie otwarci na wiedzę, zdobywanie umiejętności i zainteresowań! 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
lzk


lzk


lzk

Facebook